Investeerimine praegusel ebakindlal ajal

Möödunud aastal jõudis läbi „Raha ja külluse mastermaindi“ minu teadvusesse mõte „kui sa tead, aga ei tee, siis sa tegelikult ei tea“. Nüüd hiljem olen hakanud sellest mõttest sügavamalt aru saama. On suur vahe, kas tean mingit asja mõistusega ja aegajalt käitun selle järgi või on see minu elu loomulik osa.

Oma elu erinevaid reviduure tehes näen, et mõned lähenemised on jõudnud raamatukaante vahelt minu pähe ja tegevustesse. Tegin aasta alguses pisikese maamüügitehingu ning kontole laekus 3700 eurot. Oli kiusatus see raha paigutada uue auto soetamisse või soojamaa reisi. Mõeldes tulevikule ja passiivse sissetuleku eesmärgile, siis otsustasin selle raha investeerida, et tema väärtus kasvaks. Aitäh Robert T. Kiyosaki raamatu „Rikas isa, vaene isa“ eest. Kui mul oli see vara, siis hoian teda jätkuvalt varana (mitte kuluna nagu auto).

Olen hobiinvestor, kes on investeerinud Balti börsi aktsiatesse üle kahe aasta. Mu portfelli koguväärtus on hetkel miinuses. Siinkohas kommentaar neile, kes aktisateemaga kursis pole: turu langus ja odavad aktsiad on hea asi, kui soovid aktsiaid osta.

Tänulik olen ka raamatule „Miljonäri mõtteviisi saladused“, autor T. Harv Eker, kust me mõlemad Harriga võtsime harjumuseks teha kvartaalset ülevaadet oma finantsvaradest – aktsiad, pensionisambad, kogumiskontod, ühisrahastus jms. Nii hea on näha, et järjest enam ja järjest suuremate sammudega liigume lähemale oma passiivse sissetuleku eesmärkidele.

Mis variandid on 3700 euro investeerimiseks? Summa on liiga väike kinnisvarasse paigutamiseks. Ja (üüri)kinnisvara ei sobi kõigile, mina elan Põlvamaal ning kinnisvara kaugelt haldamine on keeruline ja kallis.

Kulla soetamise välistasin seetõttu, et soovin omada likviidsust. Investeerin pikaajaliselt, ent soovin siiski jätta võimaluse soovi korral investeering lõpetada (ehk müüa). Aktsiate müümine ja ostmine on internetipangas lihtne ja kiire.

Digitaalne kuld ja krüptomaailm on mulle võõras, olen lähtunud sellest põhimõttest, et investeerin sellesse millest saan aru. Aktsiad on küll elektroonilised, ent nad on reaalselt olemasolevate ettevõtete osad. Ning Balti börsil saan valida ettevõtteid kelle käekäiku kliendina näen.

Võlakirju pole valinud seetõttu, et kas nende intressimäär on olnud väiksem kui inflatsioon või on tegemist noore ettevõttega, mille puhul näen riske.

Kokkuvõttes näen selle summa puhul aktsiatesse investeerimist ainsa variandina. Valisin dividendiaktsiad ning paigutasin selle summa 10 aastaks kasvama.  Tulles jutu alguse juurde, olles supervalem.ee looja, siis aktsiate valikul lähtusin supervalem.ee nimekirjast ja väga hea tunne on!

Jäta kommentaar